Bengt Berglund

(Sverige, Född 1936)
Bengt Berglund
(Sverige, Född 1936)

BENGT BERGLUND, väggplatta, emalj på plåt, signerad, numrerad 99/200 Gustavsberg 1967

Komposition. 50 x 40 cm.

Obetydligt ytslitage.

Konstnär

Keramikern och emaljkonstnären Bengt Berglund studerade vid Gustavsbergs egen verkstadsskola 1954-56 och vid Konstfack åren 1954-60. Det tredje året på Konstfacks aftonskola ägnade han dagarna åt att dreja hos Berndt Friberg. Berglund var verksam vid Gustavsbergs studio 1960-77 och sysslade med emaljmåleri på Gustavsberg åren 1960-82, varefter han varit verksam som fri konstnär. I keramikverkstaden var Berglund en duktig drejare, men fann snart en personlig stil långt från det traditionella stengodset. Han beundrade Anders B Liljefors experimentella keramik och fortsatte i samma anda att utmana det keramiska materialet. Han kavlade ut lersjok och byggde figurer och djur av olika slag och arbetade med olika strukturer. Så småningom kom han att arbeta med oglaserat stengods som färgades med järnoxid som sedan ströks bort men blev kvar i mönster och sprickor. Textilier gav yteffekter. Berglund har arbetat både med bruksvara, unikat och prydnadsgods och har genomfört flera utställningar och offentliga uppdrag, bl a keramisk skulptur och emalj i varuhuset PUB i Stockholm. Under 1970-talet övergick Berglund alltmer till sitt arbete med emaljer och fortsatte med detta ända tills badkarsfabriken vid Gustavsberg lades ner 1993.

Utropspris
3 000 SEK

Jessica Löfgren
Jessica Löfgren
+46 (0)727 43 08 79