Brunmelerad botten. Kortsidorna med geometriskt mönstrad bård i benvitt och mörkbrunt. Baksidan med etikett: SVENSK RÖLLAKAN, Handvävd från Carlanders.
Ställvis något blekt. Något slitage, smutsig, fläckar. Kortsidorna med obetydliga skador. Ställvis skadade fransar, några senare, flera saknas.