MATTA, old Indien/Pakistan, ca 191,5 x 137,5 cm (samt kortsidorna med ca 3 cm slätväv).

Mörkblå botten med polykroma blommor, vaser, fågel och nisch. Benvit huvudbård med fåglar, blommor och grenar.

Smutsig, fläckar, smärre lagningar. Sidorna med trampveck och obetydliga skador.

Utropspris
3 000 SEK