UPPSATSSKÅL på FOT, porslin. Meissen, omkring 1900.
Naturalistiskt modellerad med målad polykrom och förgylld dekor. Rikt dekorerad fot med stående kvinnofigurer uppbärande gallerskål med blomsterdekor och rocailler. Märkt undertill 28 i rött samt inpressade nummer. Höjd 29,5, diameter 23,5 cm.
Smärre lagningar. Retuscher.
Meissen är en tysk keramikfabrik som härstammar från staden Meissen, nära Dresden. Meissen är Europas äldsta porslinsmanufaktur och grundades 1710 av August II I Sverige grundades Rörstrand kring samma tid, år 1726. Meissen tillverkar figuriner, matserviser och smycken i en mängd olika stilar som vittnar om deras långa tradition. Den karakteristiska märkningen med två korslagda svärd har funnits med i olika utformning sedan 1700-talet.