BOK, med handkolorerade planscher av bland annat fåglar.

52 handkolorerade torrnålsetsningar. "Der Naturfreund oder Beiträge zur Schlesischen Naturgeschichte", Breslau, 1812.
Halvfranskt senare band (1800-talets mitt) med präglad rygg. Sidorna 37-40 bundna mellan sidorna 52 och 55.
23x19x3 cm.

Anteckning med bläck på försättsblad. Fläckar. Band med skador och slitage.

Utropspris
3 000 SEK