GILBERT & GEORGE, böcker, 7 st.
Delvis signerade.
Bestående av:
"Dark Shadow", 1974, nr 1891 i en upplaga om 2000, publicerad av Nigel Greenwood, först publicerad 1976, 13,5 x 19,5 cm.
"Oh, The Grand Old Duke of York", 1972, publicerad i samband med Konstmuseum Luzerns utställning 1972, 20,5 x 29 cm.
"Oh, The Grand Old Duke of York", 1972, publicerad av Oktagon Verlag Köln, 1996, signerad och numrerad 396 i en upplaga om 900, 8,5 x 11 cm.
The Words of Gilbert & George, 1997, signerad och numrerad 95 i en upplaga om 300, med signerat och numrerat fotografiskt självporträtt utskrivet av konstnärerna i studio på Fournier Street, publicerad av Violette editions, 17 x 24,5 cm.
"The Rudimentary Pictures", 1998, Gagosian Gallery, Los Angeles, signerad, 27 x 24,5 cm.
"Dirty Words Pictures", 2002, Serpentine Gallery, London, 24 x 31 cm.
"Worlds & Windows, 1990, signerad, publicerad av Anthony d'Offay och Robert Miller Gallery, 23,5 x 31,5 cm.
"Oh, The Grand Old Duke of York" med fläckar samt gulnad. "The Rudimentary Pictures" något tummad. Visst slitage.