Fanerad med mahogny samt med inläggning av ljusare träslag. Pylonformad med tre lådor. Etikettmärkt "A. Kindberg Möbel-Arkitekt byrå. Stockholm". Bredd 73, djup 48, höjd 78 cm.
Smärre slitage, repor, märken, torrsprickor, saknar lås. Nyckel saknas.