Valnöt. Två dörrar med bakomliggande hyllor och låda. Rikt skuren dekor. Stenskiva. Bredd 116, djup 56, höjd 97 cm. Nyckel finns.
Renoverad och kompletterad, senare skiva. Slitage, smärre skador och lagningar. List medföljer. Går ej att låsa.
Tidigare familjen Hasselblad, Göteborg.