KARMSTOL, rokokostil, tidigt 1900-tal.

Förgylld och bronserad med skuren dekor. Lös stoppad sits och rygg. Brännstämplad "LÖFMARK STM 1916", verksam i Stockholm omkring år 1900. Sitthöjd ca 53, höjd ca 107 cm.

Smärre slitage och skador, bortfall av bronsering och förgyllning, smärre torrsprickor. Förstärkningar.

Stolen är tillverkad av Slottsnickaren L.O. Löfmark, som ställde ut på Stockholmsutställningen 1897.

Utropspris
3 000 SEK