Mahogny och furu, fast stoppning, gavlarna med skuren dekor. Undersidan av sargen med kunglig ägarmärkning C under krona (inventariestämpel använd för kronprins Karl (XV), ärvd av prins Carl, hertig av Västergötland (1861-1951). Längd 141, bredd 85, sitthöjd ca 50, höjd 85 cm.
Slitage, smärre skador, instabil, lös i fogarna mellan sarg och ben, tvärslå i rygg saknas, möjligen avkortad.