BOK, Gustav Adolfs fältbibel i vackert band med kassett

Biblia. Thet ähr hela then helga schrifft på swenska.

Leiden, Jacob Marci, 1635. 8:o. 17,5 x 11 cm. Graverat titelblad + [6] + [58] sid. (register) + [2] + 884 + 102; + [2] + 288 s. Både Gamla och Nya Testamentet med titelram i träsnitt. Med riksvapnet och adelsvapen i träsnitt i dedikationerna.

Rikligt guldornerat rött marokängband från 1700-talet, ställvis med svag ytlig nötning, helt guldsnitt. I en ursprunglig, ngt nött tudelad skjutkassett i kalvskinn med guldornerad rygg.

Med 18 + 4 sidor vackert handskrivna och mycket detaljerade släktnoteringar i början och slutet. Avser personer födda från början av 1700-talet till 1873, fr. a. medlemmar av familjerna Pollett och Taube med förgreningar, en del av de tidigare med platsangivelserna Norrköping, Skänninge, Zweybrücken och Stralsund. Äldre noteringar förekommer även på titelbladets baksida samt mycket rikligt i texten (äldre än bandet, eftersom de delvis beskurits).

En del små hörn- & marginallagningar utförda vid inbindningen, ställvis lätt fläckad, sid. 243/4 i Nya Testamentet med en reva i texten längs ett vikt hörn, omkring 60 sidor i början trist fläckade av en pressad blomma (fragmentariskt bevarad).

Andra upplagan av Gustav II Adolfs fältbibel, den första trycktes 1633.

Se beskrivning.

Utropspris
6 000 SEK