PLAKETTER, sex stycken, porslin. Kina, 1900-tal.

Dekor i famille rosefärger. Fyra med motiv av landskap, kalligrafi samt tre röda sigill per plakett, mått med ram 39,5x27,5 cm. En med motiv av två eleganta kvinnor i palatsmiljö, kalligrafi samt en med två röda sigill. Mått med ram 45,5x33 cm.

Ej examinerad ur ram, och därmed ej examinerad baktill. Inga synliga skador, mistor. En med smärre färgbortfall.

Utropspris
4 000 SEK