GUNNEL NYMAN, Servisdelar, "Pore" och VAS, totalt 10 delar, Nuutajärvi Notsjö, 1900-talets mitt.
Glas med musch.
Tillbringare, 6 glas, gräddsnäcka och sockerskål. Tillbringarens höjd 18 cm, glasens höjd ca 8 cm.
Gultonad vas, höjd 10 cm, signerad med syrapenna.
Sedvanligt slitage.