FELIX FRANG-PAHLAMA, olja på duk, signerad och daterad 1920.
"Hallian kari", 42x64 cm.
Smärre fläckar.
"Felix Frang 1862-1932", Marja-Leena Huusaari, Ikaalisten Kirjapaino, Ikaalinen 1988, finsk text.
På sidan 56 beskrivs hur konstnären ombads måla landskapet vid sjön Kyrösjärvi som beställningsarbete för gästerna vid Ikalis badinrättning.