Felix Frang-Pahlama

(Finland, 1862-1932)
Felix Frang-Pahlama
(Finland, 1862-1932)

FELIX FRANG-PAHLAMA, olja på duk, signerad och daterad 1920.

"Hallian kari", 42x64 cm.

Smärre fläckar.

"Felix Frang 1862-1932", Marja-Leena Huusaari, Ikaalisten Kirjapaino, Ikaalinen 1988, finsk text.
På sidan 56 beskrivs hur konstnären ombads måla landskapet vid sjön Kyrösjärvi som beställningsarbete för gästerna vid Ikalis badinrättning.

Utropspris
900 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492