1144005
Vladimir Yakolev
(1934-1998)

Vladimir Igorevich YAKOVLEV, pastell och akvarell, signerad och daterad 95.

Fågel. 21 x 33 cm.

Ej examinerad ur ram.

Proveniens

Utrikeskorrespondenten, översättaren och författaren Hans Björkegrens samling.

Övrigt

Vladimir Igorevich Yakolev (1934–1998) tillhörde de oppositionella eller icke-konformistiska konstnärerna i Sovjetunionen undet tiden efter Stalin men före Gorbatov. Yakolev målar ofta gouache på papp eller pannå i svala återhållsamma färger. Hans porträtt, stilleben och kända "blommor" utstrålar en en känsla av djup existensiell ensamhet och det dolda motståndets kraft. (Leonid Shishkin Gallery)

Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Värderare klassiskt konst 1800/1900-tal
+46 (0)739 40 08 16

Slutpris
4 200
395
445
Utropspris
5 000 SEK
Budhistorik (15 bud)
19 jun 11:58
4 200 SEK
19 jun 11:57
4 000 SEK
19 jun 11:57
4 000 SEK
19 jun 11:57
3 800 SEK
19 jun 11:57
3 600 SEK