MÄRTHA BOLIN CLASON, olja på duk. ej signerad.
"Vårblommor, 1956" 38x46 cm.
Obetydligt ytslitage.
Märtha Bolin-Clason; hennes son arkitekt Isac Gustaf Clason (1935-2005) därefter i privat samling.
Inköpt på Stockholms Auktionsverk Märtha Bolin-Clason samling.