Stengods, olika blanka glasyrer i bl a oxblod, aniara och brunt, samt harpälsglasyr i brunt och grönt. Signerade Friberg med studiohanden och olika årsbokstäver. Höjd 3,5-7,8 cm, det större fatets diameter 13,4 cm.
Det större fatet med smärre kantnagg.