6 gafflar, GAB, 1951, längd 15 cm.
6 gafflar, GAB, 1967-68 samt 70, längd 18 cm.
6 knivar med stålblad, GAB, 1968 samt 1971, längd 21 cm.
5 knivar, Carl Nyström, Stockholm, 1850 och 1852, längd 19 cm.
2 knivar, Pehr Fredrik Palmgren, Stockholm, 1856, längd 18,5 cm.
5 gafflar, olika mästare, bl.a 2 av Pehr Zethelius, Stockholm, 1807, längd 17-17,5 cm.
5 knivar, 2 av Pehr Zethelius, Stockholm, 1807, 3 av Gustaf Möllenborg, 1840, längd 20 cm. Tio delar med grevliga ätten Bonde af Björnös vapen. Total vikt ca 1465 gram.
Smärre slitage, obetydliga skador, några knivar med obetydligt sneda blad.