IVAN TARASOVICH SANDYREV, gouache på kartong, ej signerad.
Fiskare rensar näten, Etikett a tergo från Sovjetunionens Konstfond (художественны фонд ссср). 49 x 68 cm.
Smärre slitage. Bristfällig montering i ram.
Enligt uppgift inköpt på CCCPs (Sovjetunionens) Konstfond, Moskva, 1963.
Utrikeskorrespondenten, översättaren och författaren Hans Björkegrens samling.