STOLAR, 7 st, senbarockstil, enligt uppgift Bröderna Erikssons möbelverkstad i Taserud 1920-tal.
Betsad ek, genombruten rygg med balusterformad bricka, svängda ben med claw-and-ball fram, sabelben bak. Stoppade lösa sitsar. Sitthöjd 46 cm. Total höjd 105 cm.
Märken. Slitage. Skada på en rygg. 1 extra sits medföljer.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.