KANDELABER, "Daldansen", flintgods, Rörstrand, omkring 1900
Handmålad dekor av dansande figurer i folkdräkt samt blommor. Med skål samt fyra ljusarmar. Diameter 33 cm, höjd 23 cm.
Krackelyr. Ett smärre nagg. Spricka vid brätte. Skålfäste förstärkt med lim.