Mahognyfaner, delvis helmahogny, hyllor i ek. Mässingsbeslag. Hyllinredning. Totalhöjd 215 cm.
Överdelens mått höjd 122 cm, bredd 157 cm. Nederdelens mått: höjd 94 cm, bredd 155 cm, djup 71 cm. Nyckel finns.
Enstaka torrsprickor och fanerskador. Åldersrelaterat slitage, ställvis repor.