Design Möbler
1145505
Bruno Mathsson
(Sverige, 1907-1988)
Bruno mathsson, soffbord, "annika", firma karl mathsson, värnamo, 1940/50-tal.

BRUNO MATHSSON, soffbord, "Annika", Firma Karl Mathsson, Värnamo, 1940/50-tal.

Rund skiva fanerad med alm. Tre böjträban av björk. Etikettmärkt. Diameter 105, höjd 59 cm.

Smärre slitage. Smärre fläckar.

Övrigt

Modellen formgiven 1936.

Anna Wessman
Anna Wessman
+46 (0)708 10 86 14

Utropspris
3 000 SEK