KARL ISAKSON, olja på duk. intygad av fil.dr Gustaf Engvall på separat lapp.
Porträtt av konstnärens syster Ester Isakson. 33 x 26 cm.
Smärre slitage. Repa. Fåtal smärre retuscher. Oxiderad fernissa.
Moderna Museet, "Karl Isakson", 15 maj-29 augusti 2004.
Wass.