Karl Isakson

(Sverige, 1878-1922)
Karl Isakson
(Sverige, 1878-1922)

KARL ISAKSON, olja på duk. intygad av fil.dr Gustaf Engvall på separat lapp.

Porträtt av konstnärens syster Ester Isakson. 33 x 26 cm.

Smärre slitage. Repa. Fåtal smärre retuscher. Oxiderad fernissa.

Moderna Museet, "Karl Isakson", 15 maj-29 augusti 2004.

Wass.

Utropspris
15 000 SEK