LJUSKRONA, gustaviansk stil, 1900-talets första hälft.

Stomme av mässing, behängd med slipade glasprismor. För sex ljus. Diameter ca 80, total höjd ca 115 cm.

Slitage, obetydliga skador.

Utropspris
38 000 SEK