Göran Hongell

(Finland, 1902-1973)
Göran Hongell
(Finland, 1902-1973)

GÖRAN HONGELL, KARAFF MED 6 WHISKYGLAS, Karhula, 1940-tal.

Slipat, graverat och klart glas med gelbätze-dekoration. Karaffen med silverinfattning, stämplad Kultakeskus Oy, Tavastehus 1942.
Flaskans höjd inkl propp 25 cm.
Glasets höjd ca 10 cm. I etui.

Smärre bruksslitage. Två glas med nagg. Etuiet med smärre skador.

Utropspris
300 EUR