EDVIN ÖHRSTRÖM, skulptur "Korona", Lindshammars glasbruk.
Gjutet svagt gröntonat glas, osignerad. Mått ca 60 x 63 cm, djup ca 17 cm.
Sprickor, troligen från produktion, smärre nagg, möjligen ej första sortering.
Modellen formgiven år 1961.