LISA JOHANSSON-PAPE, GOLVLAMPA, Orno 1900-talets mitt.
Skaft med tvinnad läderklädsel, fotplatta i mässing, kupa i akrylplast under veckad tygskärm.
Höjd 154 cm, diameter 43 cm.
Bär tillverkarens stämpel.
Akrylkupan sprucken, tygskärmen med hål och fläckar. Slitage. Ej funktionstestad.