Bred klinga med smedstämplar. Järnfäste med tumbygel likt m/1685. Otydliga stämplar. Kavellindning av tvinnad mässingstråd avslutad med kransar. Jmfr liknande i Armémuseum daterat 1667.
Längd 89 cm
Åldersrelaterat slitage.
Genom arv till den nuvarande ägaren