Trästomme med mässingsbeslag och emaljerad sifferring. Pendel medföljer. Bredd 31,5, djup 12, höjd 45 cm.
Renoverad och kompletterad. Smärre skador, slitage och lagningar. Ej funktionstestad. Nyckel saknas.