MATTA, rölakan, ca 236 x 169,5 cm, signerad AW (sannolikt Alice Wallebäck), Sverige.

Botten i olika blåmelerade fält med polykroma stiliserade blommor. Bred benvit bård med mönster som ovan samt geometriska figurer.

Något slitage och smutsig, fläckar. Ställvis skadade fransar, flera saknas.

Utropspris
4 000 SEK