MATTA, semiantik Kirman Laver, ca 408,5 x 310 cm.

Vinröd botten med rader av stora polykroma blommor och palmetter. Mörkblåbrunmelerad huvudbård med palmett- och blomrankor.

Abrasher. Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar varav några stela och lite sköra, malskador. Sidorna med trampveck och skador.

Utropspris
12 000 SEK