Vinröd botten med rader av stora polykroma blommor och palmetter. Mörkblåbrunmelerad huvudbård med palmett- och blomrankor.
Abrasher. Något ställvis hårt slitage, smutsig, fläckar varav några stela och lite sköra, malskador. Sidorna med trampveck och skador.