Mahognyfaner. Nyckelskyltar i pärlemor. Överst tre skåp och pelarpar, nederdel med tre draglådor, i mitten bakom nedfällbar skrivklaff inredning med tio draglådor, bl a en bakom tympanon och en bakom trappan, knoppar i ben, intarsiadekor och spegelfond. Ovanför klaffen ytterligare en utdragbar låda.
Bredd 100 cm, djup 54 cm, djup med nedfälld klaff 95 cm, höjd 197 cm.
Fanerskador. Torrsprickor. Åldersrelaterat slitage. Lösa delar medföljer. Skadade dragknoppar.