SKRIVBORD, nyrenässans, 1800-talets senare hälft.

Profilerad skrivbordsskiva med präglat läder med förgylld dekor, sex draglådor, mässingsbeslag. Bredd 172 cm, djup 88 cm, höjd 79 cm.

Slitage och märken. Skador. Lagningar, kompletterat.

Proveniens

Enligt uppgift är bordet tillverkat i Italien.

Utropspris
500 EUR