TEODOLIT, Pistor & Martins, numrerad 1127, Berlin, kring sekelskiftet 1900.
Polerad mässing, försilvrat mått med förstoringsglas, vattenpass. Teleskop, längd 26 - 30,5 cm. Bär tillverkarens stämpel. Höjd ca 24 cm, diameter ca 19 cm.
Ej genomgången. Ej funktionstestad. Delar saknas. Åldersrelaterat slitage.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.