Carl Eneas Sjöstrand

(Finland, 1828-1906)
Carl Eneas Sjöstrand
(Finland, 1828-1906)

CARL ENEAS SJÖSTRAND, efter, gips, BYST, Runeberg, signerad Sjöstrand FECIT , Borgå 1857. 1800-talets andra hälft.

Patinerat gips. Byst Skalden Johan Ludvig Runeberg.Signerad baktill SJÖSTRAND / FECIT / BORGÅ 1857 / JUNI. Höjd 57 cm.

Åldersrelaterat slitage. Lagad nästipp. Kantnagg baktill på basen.

Utropspris
3 000 SEK