RAGNAR HELSÉN, öronlappsfåtölj, modell 3543 "Oxford", Svenskt Tenn/Stiernmöbler.
Helstoppad med klädsel av grönt skinn färst med pärlspik. Lös sittplymå, resårsits. Benställning av bok. Etikettmärkt. Höjd 100, sitthöjd 42 cm.
Stabil. Bruksskigae med repor och smärre fläckar.
Svenskt Tenn är en exklusiv inredningsfirma grundad 1924 av Estrid Ericson och Nils Fougstedt. Vid starten producerades främst tennföremål men från 1930-talet och framåt började inredningsföremål i andra material att tillverkas. Arkitekten Josef Frank är en av de som främst förknippades med företaget. Hans tyger, armaturer och möbler är idag klassiker. Svenskt Tenns produkter kännetecknas av en sober elegans med ett färgstarkt, personligt formspråk.
Läs mer