STOLAR, 6 stycken, AB Nordiska Kompaniets möbelsnickeri, 1900-tal.
Brickmärkta Nordiska Kompaniet sant numrerade 5837-020914. Målade. Fast stoppad sits kädd med textil. Ny klädsel samt stoppning 2013. Sitthöjd 45. Bredd 46. Djup 45. Höjd 100 cm.
Senare målning och klädsel. Smärre slitage och färgbortfall.