FAT, tre stycken, SKÅL, samt HANDKANNA OCH HANDFAT, porslin. Frankrike, 1800-tal.

Två rektangulära samt ett lövformat fat, målad polykrom och förgylld dekor av blommor. Längd 21-23 cm.

Rund skål, konturerad med målad polykrom dekor av blommor. Med "Sevresmärke". Diameter 26,5 cm.

Handkanna med uppsvängt handtag och förgylld dekor, samt förgyllt dekor på fat. Höjd 26,5 cm. Diameter handfat 33 cm.

Slitage. Kannan och handfatets förgyllning med slitage. Kannan med bränningsdefekt på insidan.

Utropspris
3 000 SEK