Belysning Ljuskronor
1149206
TAKKRONA, tidigt 1900-tal.

Mässingstomme, behängd med glasprismor. 8 ljusarmar. 4 ljuspunkter innanför kronringen samt en upptill i mitten.
Höjd ca 80 cm, ø 70 cm.

Ej funktionstestad. Sedvanligt slitage och ytsmuts. Senare elektrifiering.

Maiju Kemppainen
Maiju Kemppainen

Telefontid: Mån - Fre 9-13

Utropspris
300 EUR