EVA JANCKE BJÖRK, ytterfoder, lergods, Bo Fajans, 1934-43.
Handmålad dekor i svart. Numrerad 4377/3-498. Djupstämplad Bo Gefle Sweden. Höjd 30,5, diameter 35 cm.
Smärre slitage. Mindre myningsnagg med hårspricka.
"Bo Fajans keramiktillverkning i Gävle 1874-1967", Birgitta Lundblad, Länsmuseet Gävleborg, 1996.