SPELDOSA/AUTOMATON, 1800-tal.

SPELDOSA/AUTOMATON, 1800-tal.

Fodral av låghaltigt silver med dekor av fåglar och ymnighetshorn. Med mekanisk fågel klädd med fjädrar som kvittrar då man trycker på spärren. Bredd 10. Djup 6,5. Höjd 4 cm. Nyckel finns.

Fungerar vid inskrivningen. Smärre slitage.

Utropspris
8 000 SEK