LJUSKRONA, barockstil, 1900-tal.

Ljuskronan har åtta ljusarmar samt en stomme i mässing som är glasad och behängd med prismor i löv- och margueriteform varav några svagt tonade, och avslutande klot nedtill. Höjd 90, diameter 65 cm.

Konditionsrapport

Ej funktionstestad. Smutsig. Nagg. Helhetsintrycket är gott.

Placering
Västberga Allé 3, 126 30 Hägersten - T14

Möjliga transportalternativ:

    Tullavgifter kan tillkomma för leverans till länder utanför EU.

    Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

    Avvikelser kan förekomma.

    Kontakta kundservice

    Telefontid: Mån - Fre 9-13

    Kontakta ansvarig katalogiserare

    Lisa Mothander

    Lisa Mothander

    lisa.mothander@bukowskis.com

    Auktionen avslutades:
    CEST

    Utropspris: 8 000 SEK

    Slutpris

    6 800
    641 EUR
    715 USD

    Budhistorik (18 bud)
    9A20 apr 18:386800SEK
    420 apr 18:386600SEK
    920 apr 18:356400SEK
    Acceptpris på 4 500 SEK uppnåddes