HANS WIGERT, olja på duk, a tergo signerad Hans Wigert och daterad Gräskö 1960.
"Träden". 62 x 57 cm.
Oramad.
Svensk målare, tecknare, skulptör och grafiker. Utbildad vid Gerlesborgsskolan för Staffan Hallström och vid Kungliga Konstakademin för Evert Lundquist och i skulptur för Bror Marklund. Dessutom studieresor till Frankrike, Holland, Italien och Spanien.
Ihop med Torsten Renqvist han ut på De Ungas salong i Stockholm 1965 och han medverkade i grafiktrennalen på Nationalmuseum samma år samt i flera Stockholmssalonger på Liljevalchs konsthall.
Hans Wigert är främst känd för hans målningar av den norrländska naturens mystik, vilket syns tydligt i auktionens fina och mycket speciella målning av träd. Det var med denna intressanta målning som han sökte och blev antagen till Kungliga Konstakademien 1960.
Redan på 1970-talet var Hans Wigert en tydlig inspiratör och förebild för unga konstnärer. Hans närhet till naturen leder betraktaren in i en värld där gränser mellan natur, människa och djur suddas ut. Han låter sitt eget intensiva förhållande till naturen bilda underlag för en expressiv bildvärld. Stilen är nervig och grov och färgskalan oftast jordbunden.
Representerad på Nationalmuseum i Stockholm, Moderna Muséet i Stockholm, Malmö Museum, Norrköpings konstmusum, Kalmars konstmuseum, Kristianstads och Sundsvalls muséer samt i Kiruna stadshus.
Han tilldelades Monica de Mayeres teckningsstipendium, stipendium från Sandrewstiftelsen, H Ax:son Johnsons stiftelse 1962, Kirunas stads kulturstipendium 1966 och i början av 1960-talet blev han den förste mottagaren av Bror Marklunds Grundsundastipendium. Han tilldelades 20004 Prinse Eugen-medaljen. Konstakademien belönade honom 2015 med Egron Lundgren-medaljen i guld till akvarellmålare, den främsta hedersbetygelsen som visas en målare
Wigert, Hans f. 1932 i Karlskrona d. 9 juli 2015 i Stavsnäs. Svensk målare och grafiker. Utbildad vid Gerlesborgsskolan och vid Kungl Konstakademin. Erhöll 2004 Prins Eugenmedaljen för konstnärlig gärning. Han är född i Karlskrona men sedan han i början av 1960 - talet blev den förste mottagaren av Bror Marklunds Grundsundastipendium, fångades han helt av den norrländska naturens mystik. Wigerts närhet till naturen leder betraktaren in i en värld där gränserna mellan den, människan och djuret suddas ut. Han låter sitt eget intensiva förhållande till naturen bilda ett underlag för en expressiv bildvärld. Stilen är nervig och grov och färgskalan jordbunden.