Dekor i underglasyrblått, med moptiv av blommande trädgård, antikviteter och blommor. Längd på fat 38,5 cm. Diameter på tallrik 22,5 cm.
En tallrik med lagningar, en med sprickor. Smärre nagg, mistor, bränningssprickor, mistor.