Tvådelat skåp fanerat med mahogny, överdel med två dörrar och bakomliggande hyllor, underdel med två dörrar med bakomliggande förvaring och två lådor. Beslagg av mässing. Bredd 125, djup 60, höjd 258 cm. Nyckel finns.
Smärre skador och slitage, övre dörr går ej att låsa, dörr i underskåp går inte att stänga. En låda går att låsa. Lös list medföljer.