1150147
Johan Åkerblad
(1728-1799)

JOHAN ÅKERBLAD, spegellampett, i rokoko, signerad och med Stockholms hallstämpel, daterad 17?4

Ljusarm av mässing för ett ljus. Tvådelat glas med slipad dekor infattat med blyram. Monogramsignerad på bakstycket med krönt IÅ för Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799) samt med Stockholms hallstämpel med datering 17?4. Höjd 40, bredd 9,5 cm

Åldersrelaterat slitage. Senare ljusarm.

Claes Andersson
Claes Andersson
+46(0)704-248703

Telefontid: Mån - Fre 9-13

Efter vunnen auktion beställer du transport på Mina Sidor

Utropspris
6 000 SEK