1150263
Jane Reumert
(Född 1942)

JANE REUMERT, vas/skulptur, "feather object", Köpenhamn 1999.

Saltglaserat porslin, tunna fjäderlika sammanfogade blad med dekor av svarta prickar, signerad undertill JANE 99. Höjd ca 25 cm. Låda av plexiglas medföljer.

Fjädrar med smärre skador.

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)8 614 08 19

Utropspris
6 000 SEK