LJUSKRONA, Italien, 1900-talets andra hälft.

Bronserad metallstomme. Behängd med glasprismor, delvis färgade. För sex ljus, två ljuspunkter. Diameter ca 42, höjd ca 67 (exklusive kedja och kopp).

Smärre slitage. Ej funktionstestad.

Enligt uppgift inköpt på Firma Svenskt Tenn.

Utropspris
3 000 SEK